8 Temmuz Hacettepeliler Günü İlanı (HÜ Mezuniyet Töreni)

8 Temmuz Hacettepeliler Günü İlanı (HÜ Mezuniyet Töreni)

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
2018-2019 ÖĞRETİM YILI
MEZUNİYET TÖRENLERİ

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR DERNEĞİ
MEZUNİYET TÖRENİ KONUŞMASI

İ. İlker Tabak
HÜMED YK Bşk.
8 Temmuz 2019


Sayın Rektörüm,
Sn. Rektör Yardımcılarım,
Sayın Konservatuvar Müdürüm
Sn. Dekan(lar)ım, Sn. MYO ve Yüksekokul Müdürlerim,
Üniversitemizin Değerli Yöneticileri, Öğretim Üyeleri ve Görevlileri,
Kıymetli Mezunlarımız ve Mezunlarımızın Saygıdeğer Aileleri;

Hanımefendiler, Beyefendiler
Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği adına hepinizi saygıyla selamlarım !

Uzun süren okul yaşantınızın son halkasını tamamlayarak yaşama güçlü bir adım atan siz değerli yeni mezunlarımız, …

… sizler de aramıza hoş geldiniz !

Sizleri de sevgi ve saygıyla selamlarım !

Konuşmama başlamadan önce; bu görkemli mezuniyet törenlerinde sizlere hitap edebilme olanağı veren dekanlarımız ve okul müdürlerimiz başta olmak üzere, derneğimize her zaman destek olan Sn. Rektörümüze ve onun şahsında tüm Hacettepe çalışanlarına HÜMED Yönetim Kurulu adına teşekkür ederim.


Değerli konuklar,

BUGÜN HACETTEPE AİLESİ İÇİN, ÜLKEMİZ İÇİN, TOPLUMUMUZ İÇİN, İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİ GÜNLERDEN BİRİ.

ÇÜNKÜ BUGÜN ÜNİVERSİTEMİZİN KURULUŞUNUN 52. YIL DÖNÜMÜ.

ÇOCUK SAĞLIĞI KÜRSÜSÜNÜN KURULUŞUNDAN BAŞLAYARAK TIP VE SAĞLIK ALANLARINDA YEPYENİ BİR SAYFA AÇAN, PEK ÇOK ALANDA ÖNCÜ OLAN HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, GEÇTİĞİMİZ 52 YILDA TÜRKİYE’DE “İLK” NİTELİĞİNDE ONLARCA UYGULAMA, PROJE, ARAŞTIRMAYA İMZA ATTI. YİNE “İLK” OLAN ONLARCA LABORATUVAR, MERKEZ, BÖLÜM HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE KURULDU.

GÖZLERİMİZİ KAPATIP BİRLİKTE DÜŞÜNELİM; HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ OLMASAYDI NE OLURDU?

 • HACETTEPENİN KURULUŞUNUN ÇEKİRDEĞİNİ OLUŞTURAN ÇOCUK SAĞLIĞI, HEMŞİRELİK, TIP ve İLGİLİ FAKÜLTE VE BÖLÜMLER OLMAZ, BİRÇOĞUMUZUN YAŞAMINI BORÇLU OLDUĞUMUZ NİTELİKLİ SAĞLIK ORDUSUNDAN YOKSUN OLURDUK;

Örneğin;

 • FİZYOTERAPİSTLİK MESLEĞİ OLMAZDI;
 • ESTETİK CERRAHLARIMIZI KENDİMİZ YETİŞTİREMEZDİK;
 • GİDECEK BESLENME VE DİYETETİK UZMANI BULAMAZDIK;
 • BİLGİSAYARA “BİLGİSAYAR” DEMEZ, KOMPÜTER DEMEYE DEVAM EDERDİK;
 • İLK BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ BU YUVADAN MEZUN OLMAZ; ÜLKEMİZ BİLİŞİM DEVRİMİNDE ÜRETİCİ DEĞİL, TÜKETİCİ OLARAK KALIR, TÜRKİYE’NİN BİLİŞİMLE DÖNÜŞÜMÜNÜN TEMELLERİ ATILAMAZDI;
 • NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLERİMİZ DE OLMAZDI;
 • OTOMOTİV MÜHENDİSLERİMİZ DE…
 • DOPİNG KONTROL MERKEZİ DE İLK KEZ HACETTEPE’DE AÇILDI;
 • İLK ÜNİVERSİTE SENFONİ ORKESTRASI DA HACETTEPE’DE AÇILDI;
 • İLK İLAÇ, KOZMETİK VE AŞI ARGE LABORATUVARLARI DA HACETTEPE’DE AÇILDI;
 • BU YIL BAŞLAYAN İLK YAPAY ZEKA LİSANS PROGRAMI DA OLMAZDI…

İLKLERİ YAŞAYAN, YAŞATAN HACETTEPELİLER DE OLMAZDI…


MED OLARAK BİZ DE BUGÜNÜ BUNDAN BÖYLE “HACETTEPELİLER GÜNÜ” OLARAK KUTLAMA KARARI ALMIŞ BULUNUYORUZ.

8 TEMMUZ HACETTEPELİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN !…


Değerli Konuklar;

Üniversitemizin,Daha ileriye gitmek… En iyiye ulaşmak…” ana fikrini gerçekleştirmek üzere fakülteleri, enstitüleri, yüksek okulları, meslek yüksek okulları, konservatuvarı, Araştırma ve Uygulama Merkezleri ve hastaneleriyle vermekte olduğu hizmetler övgüyle anılmaktadır.

Üniversitemiz tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik gibi sağlık alanları; fen, edebiyat, iktisat, işletme gibi sosyal bilimler ile spor, güzel sanatlar, müzik ve sahne sanatlarının yanı sıra; mühendislik, eğitim, hukuk gibi yaşamda gereksinim duyulan her alanda yetiştirdiği uzmanlar ve verdiği hizmetlerle yalnızca ülkemizde değil, dünyada da saygın bir konuma sahiptir.

Biliyoruz ki, Üniversitemiz bu saygın konumunu kuruluşundan beri sahip olduğu ilkelere borçludur.

HÜMED olarak biz de, kurulduğumuz 1999 yılından beri, 20 yıldır, “Hacettepe Ruhu” olarak da adlandırabileceğimiz bu ilkeler ışığında hizmet sunmaktayız. Kurucumuz, eski rektörümüz merhum Süleyman Sağlam’ı da bu vesile ile saygı, rahmet ve minnetle bir kez daha anıyorum…

Hacettepe ailesinin değerli üyeleri,

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilere burs ve benzeri yönde yardımlar sağlamak için, kendilerine her zaman teşekkürü borç bildiğim gönüllülerimiz eliyle, ATATÜRK İLKE ve DEVRİMLERİ doğrultusunda, özverili çalışmalar yürütmekteyiz.

Bu çalışmalarımızda iş birliği içinde olduğumuz başta Öğrenci Topluluklarımız olmak üzere, STK’lar, kurum ve kuruluşlar ile dış paydaşlarımız sayesinde “iş birliği ve iş bölümü” kavramlarının vücut bulduğunu görmekten mutluyuz. Bu iş birlikleri ile disiplenlerarası bir bilim yuvası, bir uygulama platformu ve imece ortamı olan üniversitemiz ile bugün sayıları 180 bine yaklaşan mezunlarımız arasındaki bağın güçlenerek süreciğine inanıyoruz…

Bu kapsamda HÜMED olarak başlattığımız bazı proje ve uygulamalarımızı da paylaşmak istiyorum:

 • (BİR) Bu yıl mezun olup geniş Hacettepe ailesine katılan MEZUNLARIMIZA, YERLİ ANTİVİRÜS YAZILIMI çözümünü ARMAĞAN olarak veriyoruz. Derneğimize uğrayıp kurulum şifresini almayı unutmayınız!
 • (İKİ) HÜMED olarak BAĞIŞ TOPLAYAN DERNEK STATÜSÜNDE katılacağımız, 3 Kasım’da koşulacak olan AVRASYA MARATONU’nda tüm Hacettepelileri bizimle birlikte İyilik Peşinde Koşarken görmek istiyoruz.
 • (ÜÇ) Bildiğiniz üzere ülkemiz ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkmasıyla başlayan KURTULUŞ ve KURULUŞ döneminin YÜZÜNCÜ YILINI kutlamaya başlamıştır. Bu kapsamda biz de ilkini 23 Mayıs 2019 günü yaptığımız “Yüzüncü Yılında Türkiye Konferansları” ana başlığındaki 20-25 kadar konferansı 2023 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi ve içeriğini kitapçık olarak yayımlamayı planladık.
 • (DÖRT) HÜ Eczacılık Fakültesi ile işbirliği içinde kurguladığımız AKILCI İLAÇ KULLANIMI konusundaki projemiz ile şehirlere, kasabalara eğitim amaçlı TIR götürerek halkımızı, Hacettepe farkı ile, bulunduğu şehirlerde bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz.
 • (BEŞ) Sayın Rektörümüzün öncülüğünde başlatılan @mezun.Hacettepe.edu.tr uzantılı e-posta adresi verme projesinde de HÜ Bilgi İşlem ve Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlıkları ile işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.
 • (ALTI) Toplum odaklı çalışmaları ile önde ve öncü olan üniversitemizin değerli akademisyenlerince bilim dünyasına kazandırılan HÜ bilimsel yayınlarının halkın anlayacağı dille yeniden yayımlanması konusundaki çalışmalarımız da sürmektedir.

(YEDİ) Bütün bu çalışmaları yaparken sayıları 180 bini bulan mezunlarımıza daha sağlıklı ve hızlı biçimde erişebilmek adına HÜMED SINIF TEMSİLCİLİĞİ uygulamasını da başlatmış bulunuyoruz. Hepinizi SINIF TEMSİLCİSİ olmaya bekleriz…

Değerli Hacettepeliler,

Projelerimizle Hacettepe ailesine katkı vermeyi sürdürerek, ülkemizi ve insanlığı daha ileriye, en iyiye ulaştırmada değerli katkı ve desteklerinizi dün olduğu gibi, bugün ve yarın da esirgemeyeceğinizi umarız.


Değerli mezunlarımız (!),

Bugünden itibaren Üniversitemizin mezunları ailesine katılmış bulunuyorsunuz.

HÜ çatısındaki günlerinizin anısına, mezuniyetinizin simgesi olarak, adınıza HÜ Mezunlar Derneği Ormanı’na dikilen fidanlar, yeni yaşamınızdaki başarılarınız ile birlikte büyüyecektir.

Bütün yurttaşlarımızı ve tüm kesimleriyle toplumumuzu, ülkemizi ve insanlığı daha ileriye götürmek ve en iyiyi yakalamak için, yolunuzun HÜ MEZUNLAR DERNEĞİMİZ ile kesişmesini arzular;

yeni yaşamınızın uzun, mutlu ve başarılarla dolu olmasını dileriz…

Hepinizi bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Yolunuz açık (!) , geleceğiniz aydınlık olsun (!) …

8 Temmuz 2019, Beytepe

Diğer Yazılar

Sivil Toplum

Hacettepeli Olmak Demek…

“Hacettepelilik vatana hizmet etmek demektir. Ben Hacettepeli olmaktan iftihar ediyorum. 17 yaşında geldim Hacettepe’ye; lise mezunu, kısa pantolonlu bir çocuktum. Beni adam yaptı. Ne olduysam Hacettepe’nin sayesinde oldum…” Prof. Dr.

Sivil Toplum

Başkanın Mesajı (HÜMED, 8 Temmuz 2017)

Hacettepe Üniversitesi’nin değerli mezunları, öğrencileri, yöneticileri ve çalışanları, Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED) 10. Dönem Yönetim Kurulu olarak 27 Mart 2017 günü yapılan 10. Olağan Genel Kurul ile göreve gelmiş

Spor

Hacettepeli Öğrencilerin Eğitim Bursu Yararına Koşmak

Hacettepe Üniversitesi Mezunlar Derneği (HÜMED) olarak bu yıl düzenlenecek 41. Vodafone İstanbul Maratonu’na (Avrasya Maratonu) Hacettepeli öğrencilerin eğitim bursu için bağış toplamak üzere katılıyoruz. Geçtiğimiz yıl 11 Kasım’da (2018) düzenlenen